23 دی 1402

آشنایی مختصر با گرانول پی وی سی و موارد کاربردی

توسط:مدیر سامانه دسته بندی:آموزشی نظرات:0

PVC یکی از قدیمی‌ترین مواد مصنوعی موجود در صنعت است. این پلاستیک در قرن نوزدهم کشف شد

آشنایی مختصر با گرانول پی وی سی و موارد کاربردی

تاریخچه پی وی سی PVC

PVC یکی از قدیمی‌ترین مواد مصنوعی موجود در صنعت است. این پلاستیک در قرن نوزدهم کشف شد. تقاضا برای آن به طرز چشمگیری در طول جنگ جهانی دوم افزایش پیدا کرد. PVC از نظر کاربرد سومین پلاستیک در سطح جهانی محسوب می‌شود. تولید این پلیمر نسبت به سایر پلاستیک‌ها وابستگی کمتری به نفت خام یا گاز طبیعی داشته و از این رو استفاده از آن مخاطرات کمتری برای محیط زیست ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از مزایای زیست محیطی استفاده از آن امکان قرارگیری به نسبت ساده‌تر در چرخه بازیافت است. به طوری که در صورت دسته بندی درست و انجام انواع جداسازی‌های پیش از آغاز فرایند نهایی تولید گرانول PVC کیفیت آن تفاوت چشمگیری با گرانول دست نخورده نداشته و استفاده از آن در بسیاری از صنایع صرفه اقتصادی چشمگیری به دنبال دارد. با توجه به اینکه در ساخت گرانول PVC از مواد سمی نظیر سرب، کادمیوم یا پلاستیک‌ها استفاده نمی‌شود می‌توان آن را پلاستیک امن نامید.

گرانول PVC به دو صورت سخت و نرم تولید می‌شود. نوع سخت آن فاقد ویژگی انعطاف پذیری است که استفاده از آن را در تولید محصولاتی که نیاز به انعطاف و شکل پذیری دارند ناممکن می‌کنند. می‌توان با افزودن روان‌کننده‌های استاندارد در فرایند تولید و یا بازیافت تولیدات و ضایعاتی که صرفا از PVC نرم به دست آمده‌اند به گرانول PVC نرم دسترسی پیدا کرد. با توجه به خواص شیمیایی و فیزیکی گرانول PVC نرم امکان استفاده از آن به عنوان ماده اولیه در طیف گسترده‌ای از صنایع امکان پذیر است.

انواع کاربرد های گرانول ها نرم

 1. کیسه های پلاستیکی
 2. قوطی ها و قطعات پلاستیکی
 3. روکش کابل و شبکه برق و مخابرات
 4. انواع شلنگ ها
 5. مواد اولیه دمپایی و کفی کفش
 6. مواد اولیه کف پوش ماشین

انواع کاربرد های گرانول سخت

 1. لوله های آب و فاضلاب
 2. از مواردی که در آن گرانول PVC استفاده می شود، زهوار ها پنجره های ساختمانی است.
 3. مواد اولیه آسفالت و بتن
 4. تولید پنجره های PVC
 5. کارت ها اعتباری
 6. ساخت فیلم PVC جهت تولید تزیینات داخلی منزل

کارخانه تولید روکش سیم و کابل

روکش سیم ها و کابل‌های انتقال برق از دیگر محصولاتی هستند که در تولید آن‌ها از گرانول PVC استفاده می‌شود. سیم‌ها و کابل‌ها عموما در فضاهای باز و یا محیط‌هایی که در معرض حمله انواع مواد شیمیایی قرار می‌گیرند استفاده می‌شوند. لذا لازم است که روکش آن‌ها توانایی مقاومت در برابر شوک‌های حرارتی،‌ که باعث ایجاد نیروی کششی و فشاری در طول روکش سیم می‌شود، داشته باشند.

از دیگر سو این روکش‌ها باید از موادی تهیه شده باشند که در مقابل خوردگی و پوسیدگی از مقاومت قابل قبولی برخوردار باشند. یکی دیگر از ویژگی های روکش‌های تولیدی از گرانول PVC عدم خودسوزی است. به این معنا که اگر این روکش‌ها در معرض شعله مستقیم آتش قرار گیرند حتما آتش گرفته و می‌سوزند اما به دلیل پاره‌ای فعل و انفعالات شیمیایی و گازهایی که از سوختن خود تولید می‌کنند در غیاب شعله آتش سوزی استمرار پیدا نمی‌کند. این ویژگی خاص باعث می‌شود که سیم‌ها و کابل‌هایی که با تولیدات PVC روکش‌ می‌شوند کمتر نقش منتقل کنندگی آتش را بازی کنند.


نظر بدهید

میزان امتیاز شما به محصول:
0
کد نمایش داده شده را با دقت وارد نمایید

نظرات کاربران (0)

برای این محصول نظری ثبت نشده است.